שביל ישראל - מזכרון יעקב לחאן יותם

0.0 (0) | מאת: נעמה אביב |
הוסף לרשימה הוספת דירוג הוספת תגובה
הגענו אל חוף הכרמל!

 • נקודת התחלה
  זכרון יעקב
 • נקודת סיום
  חאן יותם
 • אורך המסלול
  24.4 ק"מ
 • צבע
  שביל ישראל
 • אפשרי מהסוף להתחלה
  כן

תיאור המסלול

נקודות עניין במסלול:

מערת פעמון, תצפית מגדל יער עופר

סיפור דרך:

אז כל מי שישן בזיכרון קם בבוקר וירד לנקודת ההתחברות חזרה אל השביל, ומי שקצת יותר הרפתקן (כמונו) בכלל ישן ב"חוויה בטבע", מקום חמוד מאוד בהרים שליד זכרון, ששייך לאמיר במקסים שמארח בחינם שביליסטים. אפשר למצוא את הנקודה שלו בעמוד ענן ביער חורשן שנמצא מזרחית לזיכרון. מומלץ!
היום התחיל מוקדם בבוקר ודי מהר מאז שהתחברנו חזרה לשביל היינו צריכים לפקוח עיניים טוב טוב כדי לא ללכת לאיבוד בסבך הסימונים שמתחת לכבישים/ מסביב לכבישים/ על הכבישים.
חצינו בהצלחה ועברנו מתחת לכפר הנוער מאיר שפיה, והסתכלו אחורה על זכרון היפה ועל אחורי הכפר פורדיס.
לאחר כמה ק"מ טובים מגיעים לאיזור מיוער יותר וכיפי להליכה, שבשלב מסויים צריך להיות שוב עירניים כי באחד ממעברי הפרות יש פנייה קצת נסתרת ימינה על מערת הפעמון, שקל מאוד לפספס ולהמשיך הלאה.
עולים אל איזור מערת הפעמון, שהוא מקום מיוחד וקסום מאוד!
מערה יחסית גדולה שנראית כאילו יש לה ארובה שבקצה אור נכנס פנימה ויוצר מרחב די קסום ופלאי.
לאחר עצירה קצרה להתפעל מהמקום המשכנו הלאה בתוך הנחל, עלייה שיכולה להיות קצת מעייפת בגלל כל הסבך והחיפוש אחר הסימונים. מגיעים למעלה אל הכביש וחוצים אותו.
ממשיכים בשביל כחול, וצריך להיות קצת עם עמוד ענן פתוח (לטעמי) כדי לא לפספס את הירידה מהשביל הכחול לדרך קטנה וצרה יותר שמובילה למטה אל דרך גל בסון- יש פינות ישיבה והנצחה מקסימה לזכר גל בסון ז"ל.
חוזרים אל השביל המסודר יותר ולא רחוק משם יש ברז מין באיזה מרכז קטן של קק"ל.
מהמרכז יש הליכה שלמען האמת היא קצת מפחידה, אמנם רק איזה 200 מטרים על הכביש, אבל ממש על הכביש כי אין כמעט שוליים בכלל ולמכוניות קשה לראות אותנו ולהאט.
יורדים חזרה מהכביש ועולים עלייה לא ממש קשה אבל כן עלייה, עד שפונים פנייה חדה ימינה לאורך קו הגובה ואז שוב חותכים לשביל צר יותר. מי שבסוף העלייה רוצה - אפשר במקום הפנייה החדה ימינה לקצר ולהמשיך ישר עד חניון הקקל שלמעלה שיש בו שוב ברז מים ו"מצפור סיגי". אנחנו ממליצים לא לעצור דווקא שם לעצירה הארוכה, ולהמשיך עוד איזה ק"מ קדימה עד למגדל!!! הנוף משם הכי שווה.
אז כאמור ממשיכים עד למגדל, גם שם יש קצת החלפות של כל מיני שבילים שצריך לשים לב, ועוד חניון קק"ל ועוד אתר הנצחה בדרך, ובסוף מגיעים למגדל המיוחל, שיד על הלב- יש ממנו את אחד הנופים המרשימים ביותר בשביל (בעינינו). כל חוף הכרמל נפרש מולנו, הים מחיפה עד אחרי זכרון יעקב, תצפית כיפית מאוד ורחבה ויש שם גם הרבה ספסלי קק"ל ופחי זבל וכו'.
הירידה ממגדל היערן יפהפייה, מגיעים למטה וממשיכים מפה עד לסוף המסלול במעין משחק כזה עם קו הגובה של הרכס וקו הגובה של מטעי הבננות למטה, קצת תחושה של עולים-יורדים-עולים-יורדים.
חייבת לומר בכנות שב2-3 ק"מ הראשונים מאיזור מגדל היערן והלאה זה עוד היה נחמד, היה קבר מוסלמי עתיק בדרך ויער אורנים יפה וקצת שאריות של בנייה עתיקה של גת, אבל באיזשהו שלב, מאיזור נחל מערות והלאה זה נהיה קצת מתיש. (מילה על מערות הכרמל- שמורת טבע של קק"ל שממש עוברים בה, יש קולר ושירותים ואנחנו היינו צריכים לחפש עובד של קק"ל שיפתח לנו את המעבר להמשיך בשביל).
ההליכה ממערות הכרמל ונחל מערות היא על מסלע הרבה יותר מאתגר להליכה, סלעים די מחודדים, אין הרבה צל, בקיצור- בכמה ק"מ האחרונים קצת חיכינו כבר להגיע לחאן יותם... זה גם יום לא קצר בכלל!
ועכשיו כמה משפטים על חאן יותם.
וואו!!! איזה מקום. באמת יפהפה, אחד ממתחמי השביליסטים המושקעים והמפנקים שיש בכל שביל ישראל, יש מלא מקום, מטבח, שירותים, מכונת כביסה!!! מקלחות, פינות ישיבה, מיטות קומותיים עם שמיכות, פשוט מקום מדהים, מומלץ לגמרי.

מכירים קישור מעניין שרלוונטי למסלול? מוזמנים להוסיף!
ניווט עם גוגל-מפות פתח ב Israel Hiking Map פתח באתר עמוד ענן פתח במפת GOVMAP - שטחי אש ושמורות טבע נווט לתחילת המסלול עם google maps נווט לסוף המסלול עם google maps
 • מרחק
  24.4 ק"מ
 • עליה מצטברת
  572 מ'
 • ירידה מצטברת
  664 מ'

נתונים כללים

 • איזור
  הכרמל ורמות מנשה
  (מפה מספר 4)
 • משך הטיול
  יום
 • רמת קושי
  מיטיבי לכת
 • עונה מומלצת
  חורף|אביב
 • מאפיינים
  מסומן לכל אורכו
  מתאים לכלבים

 • אורך המסלול
  24.4 ק"מ
 • עליה מצטברת
  572 מ'
 • ירידה מצטברת
  664 מ'


מסלולי הליכה דומים שיכולים לעניין אותך...

מסלול הליכה דומה 0

מדלית אל כרמל לבת שלמה

בטיול הזה נעבור בחורבות עתיקות ויפות, נתרענן במי מעין זכים ונרגיש קצת את אופיו הנידח יותר של הכרמל.

קרא עוד...


מסלול הליכה דומה 1

נחל מעפילים - נחל יגור

מסלול למיטיבי לכת המתחיל מקיבוץ יגור במעלה הר הכרמל וחזרה דרך נחל יגור

קרא עוד...


מסלול הליכה דומה 2

שביל ישראל - מחאן יותם ליגור

ההר הירוק כל ימות השנה...

קרא עוד...


מסלול הליכה דומה 3

עורבים-ירדינון

לגעת בציר הנפט ולחזור - מסלול מאתגר המטפס לגולן ויורד דרך קניון עם מפל יפה לעמק החולה

קרא עוד...


מסלול הליכה דומה 4

נחל עמוד: מהר מצפה הימים לעין סתר ובריכות שכוי

מסלול מאתגר אל תצפית יפהפה, מעין נסתר ובריכות יפות וקרות בכל השנה

קרא עוד...


מסלול הליכה דומה 5

מחניון נחל מירון לחירבת חממה

טיפוס ארוך ויפה אל הנקודה הגבוה ביותר ממערב לירדן שם מחכים לנו תצפיות נוף ופריחה

קרא עוד...