דרום הרי אילת

2.0 (1) | מאת: צוות נאקב |
הוסף לרשימה הוספת דירוג הוספת תגובה
מהקניון האדום לים הכחול דרך שלל הצבעים של דרום הרי אילת

 • נקודת התחלה
  הקניון האדום
 • נקודת סיום
  חוף אלמוג
 • אורך המסלול
  41.2 ק"מ
 • אפשרי מהסוף להתחלה
  כן, פחות מומלץ

תיאור המסלול

נקודות עניין במסלול:

תצפיות נוף ונחלים בצבעים יחודיים

סיפור דרך:

ההמלצה שלנו היא לעשות את המסלול בשלושה ימים די רגועים. ניתן גם לעשות את המסלול ביומיים אינטנסיביים, אבל פחות מומלץ.
את המסלול נתחיל בחניון לילה של הקניון האדום אליו נגיע דרך פיצול של כביש עפר מסומן אדום מכביש 12. נפנה בכביש העפר ונתקדם בו כק"מ וחצי עד לחניון הלילה של קניון האדום.
נרד עם הסימון הירוק במורד נחל שני דרך הקניון האדום היפהפה 6.5 ק"מ עד מפגש עם שביל מסומן אדום מעט לפני החיבור של נחל שני עם נחל רחם הגדול. נפנה דרומה עם השביל המסומן אדום ונלך כק"מ וחצי מעל נחל רחם עד שנרד לנחל ונתחבר לשביל המסומן שחור ושביל ישראל. תוך כדי ההליכה בשביל האדום עברנו מעל גבי רחם, אך אין סיבה לחזור אליהם- שנים רבות הגבים סתומים. נמשיך מעט דרומה עם שביל ישראל ונגיע לדקלי רחם – מראה מיוחד באמצע המדבר. מהדקלים נתחיל בטיפוס של מעלה עמרם, עליה תלולה, עד שנגיע לצומת שבילים קרוב לראש המעלה. נעזוב את שביל ישראל ונמשיך עם הסימון הירוק לכיוון דרום-מזרח כחצי ק"מ עד מפגש עם סימון כחול, מכאן נשקף נוף יפהפה לכיוון דרום. נרד עם הסימון הכחול בנחל אמיר – נחל יפה ביותר המתחתר בחול ויורד בתלילות עם סולמות לבקעה רחבה שיוצר נחל שחורת. מכאן נמשיך עד מפגש עם שביל ג'יפים ירוק אשר יקח אותנו לחניון הלילה של נחל שחורת.

מהחניון נלך מערבה כחצי ק"מ עד שנפגוש את שביל ישראל שוב. מכאן ועד סוף המסלול למעט מקטע אחד קצר נלך על שביל ישראל. נעלה בקניון היפה הבנוי מסלעי יסוד כהים כ-2 ק"מ ונטפס מספר מפלים עד שנגיע לשביל אדום. נטפס בתלילות עם השביל המסומן אדום דרומה עד לתצפית יפה מזרחה - מצפה הר שחרות, ומשם נגלוש לאפיק נחל רודד הרחב. כשנגיע לנחל רודד נפנה בשביל המסומן שחור ועולה מערבה בערוץ ללא מוצא – "גיא אבוד" – קניון יפה במיוחד עם קירות ענק, צבעים וצורות ייחודיים. נחזור בחזרה לנחל רודד ונעלה כק"מ בנחל רודד לכיוון דרום עד מפגש עם סימון שחור. נמשיך עם הסימון השחור לכיוון דרום עוד כק"מ, נעלה במתינות לאוכף ונגלוש לנחל נטפים. משהגענו לנחל נטפים נעלה בערוץ עם הסימון הירוק לכיוון מערב, בתחילה נלך על המפנה הצפוני של הנחל ולאחר מכן נלך בערוץ עצמו, ולאחר כ-3.5 ק"מ נגיע למפל גבוה שבתחתיתו נובע עין נטפים. לא לצפות ליותר מדי- מדובר בשוקת קטנה המנקזת נביעה דלה. אין לסמוך על המקום כמקור מים לשתיה. מדובר במעיין איתן היחיד בהרי אילת ועל-כן משמש מקור מים לחיות רבות!
מהמעיין נטפס עם השביל הירוק בעליה יפה דרך סדק תוך שימוש ביתדות עד לשביל ג'יפים שחור מעל נחל נטפים. נלך עם השביל השחור (לא שביל ישראל) ההולך לכיוון מזרח ולאחר מכן דרומה כק"מ וחצי עד לחניון הר יהורם. אם נותר עוד זמן מומלץ ללכת עם השביל השחור מזרחה לתצפית מהר יהורם ולחזור לחניון.

מחניון הר יהורם יש לחצות את כביש 12 וללכת בסמוך לכביש חצי ק"מ עד שנפגוש את שביל ישראל. יורדים בשביל הכחול במתינות דרומה כ-2 ק"מ עד שמגיעים לערוץ תלול ללא שם איתו נרד לתוך נחל גשרון היפה. נלך בתוך הנחל עד שנגיע לתחילתו של למעלה גשרון.
עולים את מעלה גשרון התלול (עליה לא קלה) ומגיעים לתצפית פשוט מדהימה על גבעת רחבעם הלבנה (גיר) המוקפת הרים שחורים (גרניט). מראש מעלה גשרון נמשיך דרומה עם שביל ישראל, נחצה שביל ג'יפים המוביל לצוקי גישרון ונמשיך עם שביל יפה העובר על סכין ובסופו יורד את מעלה בולבוסים לנחל צפחות הרחב. מנחל צפחות נעלה כק"מ וחצי עד שנגיע לתצפית המדהימה של הר צפחות. קשה להאמין אבל ההר הזה רק בגובה של 278 מ' מעל פני הים. התצפית מכאן על מפרץ אילת פשוט יפה, במיוחד בשעות אחה"צ שהרי אדום נצבעים באדום. מהר צפחות נגלוש לבית ספר שדה אילת שעל הכביש לטאבה לנקודת סיום המסלול שלנו. מומלץ לחצות את הכביש לרחצה בחוף אלמוג.

מים:
בהרי אילת כידוע אין מקורות מים שניתן לסמוך עליהם. הקפצה של מים או הטמנות מומלצות בחניון הלילה שחורת או הר יהורם.

לינה:
המסלול עובר בחניון לילה של הקניון האדום, חניון נחל שחורת וחניון הר יהורם.
בחניון הר יהורם עשוי להיות קר מאוד בחורף.

מכירים קישור מעניין שרלוונטי למסלול? מוזמנים להוסיף!
ניווט עם גוגל-מפות פתח ב Israel Hiking Map פתח באתר עמוד ענן פתח באפליקצית off-road פתח במפת GOVMAP - שטחי אש ושמורות טבע נווט לתחילת המסלול עם google maps נווט לסוף המסלול עם google maps
 • מרחק
  41.2 ק"מ
 • עליה מצטברת
  1639 מ'
 • ירידה מצטברת
  2329 מ'

נתונים כללים

 • איזור
  הרי אילת
  (מפה מספר 20)
 • משך הטיול
  מספר ימים
 • רמת קושי
  מיטיבי לכת
 • עונה מומלצת
  חורף|אביב
 • מאפיינים
  מסומן לכל אורכו
  לא מתאים לכלבים

 • אורך המסלול
  41.2 ק"מ
 • עליה מצטברת
  1639 מ'
 • ירידה מצטברת
  2329 מ'


מסלולי הליכה דומים שיכולים לעניין אותך...

מסלול הליכה דומה 0

מיוטבתה לבאר אורה דרך הר ברך ונחל עתק

תצפיות על הערבה ובקעת תמנע יחד עם קניון מרשים המתמלא במים לעיתים נדירות במרכז הרי אילת

קרא עוד...


מסלול הליכה דומה 1

מקידר לשדה בר

מסלול מדהים שמשלב את היופי של צפון מדבר יהודה ומנזר המר סבא.

קרא עוד...


מסלול הליכה דומה 2

מקידר למצוקי דרגות

מסלול מדהים שמשלב את היופי של צפון מדבר יהודה, מנזר המר סבא ומצודת הורקניה.

קרא עוד...


מסלול הליכה דומה 3

מפני קדם לעין גדי

אל נחל ערוגות לכל אורכו.

קרא עוד...


מסלול הליכה דומה 4

ממעון לעין גדי 1

מסלול מדהים מההר לים המלח דרך כל מאפייני מדבר יהודה.

קרא עוד...


מסלול הליכה דומה 5

פרס-אשלים

מסלול שמשלב תצפיות יפות, גבים מרעננים ואת הקניון השני הכי ארוך בארץ.

קרא עוד...