מהערבה לנקרות ובחזרה

5.0 (1) | מאת: צוות נאקב |
הוסף לרשימה הוספת דירוג הוספת תגובה
קבלו את מזרח הר רמון המשובח במסלול מעגלי דרך תצפיות נוף וגבים נידחים בתחושה כללית של סוף העולם שמאלה

 • נקודת התחלה
  פארק ספיר
 • אורך המסלול
  54.8 ק"מ
 • צבע
  שביל ישראל והרבה לא מסומן
 • אפשרי מהסוף להתחלה
  כן

תיאור המסלול

נקודות עניין במסלול:

סדקי אשבורן, הר יהב, גב גלד, גבי מעוק, הר נקרות, הר משא והמעוק של צבירה

סיפור דרך:

את המסלול נתחיל בפארק ספיר הנמצא 45 ק"מ דרומית לצומת הערבה. במקום יש ברז וניתן למלא מים.
כחצי ק"מ מערבית לכביש הערבה מתחיל שביל ג'יפים המסומן כחול ומקיף את הישוב ספיר, לאחר כ-2 ק"מ נגיע למפגש עם שביל ישראל. נמשיך עם שביל ישראל לכיוון מערב כ-6.5 ק"מ בהם נחצה את נחל כרכשת הרחב ויובלים של נחל אשבורן עד שנגיע לבסוף לסדקי אשבורן. נקודה יפה עם תצפית מעולה וסדקים יפים.
מהסדקים נמשיך על הרמה ולאחר מכן נרד לנחל צבירה הרחב ונגיע לחניון הלילה של נחל צבירה, נקודה אופציונלית ללינה, תלוי בזמן בו הגעתם לחניון. רכבי שטח יכולים להגיע לנקודה זו דרך שביל ג'יפים המסומן ירוק.
מחניון נחל צבירה נטפס עם שביל ישראל ביובל גדול של נחל צבירה עד להר יהב. שם מצפה לנו תצפית מדהימה על נחל נקרות והאיזור כולו. מהר יהב נרד בירידה תלולה לנחל נקרות הרחב ונלך בו מערבה כ-3 ק"מ עד שנגיע לחניון הלילה של נחל חולית. זהו מקום נוסף שאפשרי ללון בו. גם לנקודה זו יש גישה עם ג'יפ ולאחר שיטפונות יש סיכוי למצוא מים בגב גלד (חולית) הסמוך. עד לנקודה זו הלכנו כ-21 ק"מ.

מחניון הלילה נמשיך עד לגב גלד, סימון שקוף מוביל אותנו לגב גדול בתחתית מפל עצום בנחל גלד. לאחר שיטפונות הגב לעיתים מלא ומרענן. כדאי להתעדכן קודם על מצבו. מהגב נחזור בחזרה לשביל ישראל ונטפס משמאל למפל בעליה מעט תלולה עד לראש המפל. מכאן נעזוב את שביל ישראל ונתחיל לנווט! נלך בשביל לא מסומן כ-6 ק"מ ממערב לנחל נקרות בכיוון כללי דרום עד שנגיע לקניון נחל מעוק. הקניון לא עביר בשל מפל גבוה ולכן נכנס מנחל נקרות למעוק (מערבה) ונחזור חזרה לנחל נקרות. בקניון גבים עם מים לאחר השיטפונות. נלך כק"מ דרומה בנחל נקרות העצום עד שנראה משמאלנו בבירור נאקב העולה להר נקרות. נטפס בתלילות (200 מ' עליה) עד להר נקרות בשביל ברור ונזכה לטעום מהנוף הבראשיתי המדהים שיש באזור זה. מהר נקרות נלך כק"מ וחצי בכיוון כללי דרומה, נחצה קו פרשת מים ולאחריו נרד ליובל הנשפך מערבה לנקרות. נלך מזרחה כחצי ק"מ ולאחר מכן נעלה דרומה כ-700 מ' עד לתחתית המעלה להר משא היושב על אוכף. נטפס להר משא, הר שולחני עצום בקצה העולם עם תצפית נוף פשוט מדהימה על כל האיזור. נרד מהר משא לחניון לילה של הר משא הנמצא בתחתית הנחל.

מחניון הלילה של הר משא נטפס לכיוון דר'-מז' על בסיס ערוץ עד שנגיע לשביל ג'יפים מסומן שחור ונמשיך עליו עוד כק"מ עד לחירבת קצרה. נקודה יפה לעצירה עם נוף בעיקר לכיוון מזרח. מעט צפונית לחירבה יורד נאקב מזרח לתוך ערוץ נחל קצרה. נתקדם צפונה במעלה ערוץ נחל קצרה, לאחר כחצי ק"מ נבחין במאגורת קצרה בצד המזרחי של הערוץ, זוהי מאגורה יפה החצובה בסלע, אך לרוב היא ריקה ממים. מהמאגורה נמשיך לכיוון צפון במעלה ערוץ נחל קצרה ולאחר כ-2 ק"מ נגיע לאוכף ממערב להר דרגה. נקודה יפה במיוחד באיזור של חמוקי קירטון לבנים. נחצה את קו פרשת המים ונרד ביובלים של נחל צבירה לכיוון צפון כ-3 ק"מ עד שנגיע למעוק של נחל צבירה. זהו מעוק יפהפה ומיוחד המתחתר באבן גיר ומלא במים לאחר שיטפונות! ניתן להמשיך במורד הנחל עוד כ-300 מ' עד למפל הגדול של נחל צבירה. נחזור בחזרה לנקודה ממנה נכנסנו למעוק ונפנה מזרחה. נלך כק"מ עד שנגיע לאגן הניקוז של נחל אשבורן. נרד בנחל אשבורן המיוחד בהליכה יפה כ-4 ק"מ עד שנגיע לנקודה ששביל ישראל חוצה את נחל אשבורן. נלך כ-3 ק"מ מזרחה עם שביל ישראל עד לאוכף יפהפה הצופה על הערבה ועל מקום ישוב לאחר 3 ימים בהם לא ראינו זכר לציוויליזציה. נרד כחצי ק"מ ונעבור לשביל ג'יפים מסומן כחול איתו נגיע לנקודת הסיום שלנו - אגם ספיר.

לינה:
חניוני הלילה הקיימים במהלך המסלול הם: חניון נחל צבירה, חניון חולית וחניון הר משא

מים:
במהלך המסלול יש מספר גבים, אך לא ניתן לסמוך בוודאות על אף אחד מהם, יש לנסות לברר על מצב הגבים קודם יציאה למסלול. הגבים הרלוונטיים הם גב חולית, נחל מעוק, נחל צבירה.
בנחל נקרות עובר שביל ג'יפים, ניתן לתאם אספקה של מים ואוכל בנקודות בהם המסלול חוצה את הנקרות. כמובן שקיימת אפשרות להטמנה מראש של מים סביב הנקרות.

נקודות עניין קרובות:

סכין אנמר

מכירים קישור מעניין שרלוונטי למסלול? מוזמנים להוסיף!
ניווט עם גוגל-מפות פתח ב Israel Hiking Map פתח באתר עמוד ענן פתח באפליקצית off-road פתח במפת GOVMAP - שטחי אש ושמורות טבע נווט לתחילת המסלול עם google maps
 • מרחק
  54.8 ק"מ
 • עליה מצטברת
  1442 מ'
 • ירידה מצטברת
  1442 מ'

נתונים כללים

 • איזור
  הערבה התיכונה ומזרח הר הנגב
  (מפה מספר 17)
 • משך הטיול
  מספר ימים
 • רמת קושי
  מיטיבי לכת
 • עונה מומלצת
  חורף|אביב
 • מאפיינים
  מעגלי
  אפשרות כניסה למים
  מומלצי נאקב
  מתאים לכלבים
  לא מסומן לכל אורכו

 • אורך המסלול
  54.8 ק"מ
 • עליה מצטברת
  1442 מ'
 • ירידה מצטברת
  1442 מ'


מסלולי הליכה דומים שיכולים לעניין אותך...

מסלול הליכה דומה 0

ממכתש רמון לנחל ברק

אל נופיו הנידחים והקסומים של דרום מזרח הר הנגב

קרא עוד...


מסלול הליכה דומה 1

מזרח הר רמון

ממכתש רמון לערבה דרך נופים מדהימים של ארץ בראשית

קרא עוד...


מסלול הליכה דומה 2

מקידר לשדה בר

מסלול מדהים שמשלב את היופי של צפון מדבר יהודה ומנזר המר סבא.

קרא עוד...


מסלול הליכה דומה 3

מקידר למצוקי דרגות

מסלול מדהים שמשלב את היופי של צפון מדבר יהודה, מנזר המר סבא ומצודת הורקניה.

קרא עוד...


מסלול הליכה דומה 4

מפני קדם לעין גדי

אל נחל ערוגות לכל אורכו.

קרא עוד...


מסלול הליכה דומה 5

ממעון לעין גדי 1

מסלול מדהים מההר לים המלח דרך כל מאפייני מדבר יהודה.

קרא עוד...