מים אל ים

5.0 (4) | מאת: שיר ויובל קרנר |
הוסף לרשימה הוספת דירוג הוספת תגובה
מסלול נהדר החוצה את צפונה של מדינת ישראל לרוחב

 • נקודת התחלה
  חוף אכזיב \ עין חרדלית
 • נקודת סיום
  חוף חוקוק
 • אורך המסלול
  70.5 ק"מ
 • אפשרי מהסוף להתחלה
  כן, פחות מומלץ


תיאור המסלול

נקודות עניין במסלול:

נחל כזיב, הרי המירון, נחל עמוד, ים תיכון והכינרת

סיפור דרך:

המלצה כללית: הצטיידו במפת סימון שבילים מס' 2! המפה מיועדת למסלול טיול מים אל ים וכוללת בתוכה הגדלות רלוונטיות, קיטועים וחתכי גובה.


יום 1: תחילת מסלול מחוף אכזיב או מעין חרדלית (כ-7 ק"מ מערבית לחוף אכזיב בהמשך המסלול), דרך נחל כזיב עד למצפה אבירים. אפשרות סטייה מהדרך לתצפית ממבצר המונפורט (עלייה תלולה). בהמשך נחל כזיב עוברים בעין טמיר, מקום מצוין לטבילה ועצירה לאכילה והתרעננות. לאחר 2 ק"מ הליכה נוספים בנחל, תתקלו בפיצול שבילים (סימון שחור) המסמן את תחילתה של העלייה למצפה אבירים (כ-3 ק"מ)- עלייה תלולה ולא פשוטה המסתיימת בכביש הגישה למצפה אבירים– בסך הכל כ-19 ק"מ (כאשר מתחילים את המסלול בחוף אכזיב). המלצה ללינה: משק חפר- מתחם מצויד היטב הכולל מקלחות חמות ושירותים מסודרים (מאוד נקי), מטבח מאובזר, פינת קפה וזולה. ניתן להשכיר במקום אוהל ומזרונים, מה שחוסך את סחיבת הציוד על הגב. בנוסף, בעל המקום נותן אפשרות להשתמש ברכב שלו בתשלום לצורך נסיעה לכפר הסמוך להצטיידות במזון להמשך הדרך. הגעה למקום הלינה: טרם ההגעה לנקודת סוף העלייה תתקלו בשילוט למשק חפר, המוביל עד מתחם הלינה. מחיר הלינה במתחם סמלי ומתאים לכל כיס.

יום 2: מאבירים, דרך גשר אלקוש עד חרבת חממה (נקודת תחילת העלייה להר מירון). ביציאה ממשק חפר (או ממקום לינה סמוך) ישנן 2 אפשרויות להמשך המסלול וחזרה לשביל: 1. סימון שבילים ירוק- הינו הסימון הפורמלי של המסלול המופיע במפה. 2. סימון שבילים צהוב אשר סומן ע"י בעל משק חפר. הסימון מקיף את אבירים ממזרח, הוא קצר יותר ומתחבר בהמשך למסלול הירוק הרשמי של קק"ל (מומלץ). בנקודת המפגש בין המסלול המסומן בצהוב לבין המסומן בירוק חשוב לשים לב ללכת עם המסלול ימינה (מערב-מערב-דרום) על מנת שלא לחזור בטעות לאבירים. בהמשך המסלול תגיעו לגשר אלקוש, בו יש תחנת ריענון של "מנטה", ניתן להצטייד במים אך מבחינת הצטיידות מזון- מומלץ שלא להסתמך על תחנה זו. התחנה הקרובה להצטיידות במזון הינה בחורפיש (יש צורך בהקפצה, לא מרחק הליכה). בהמשך הדרך חולפים על פני עין חותם- מעין בנוי וקטן, נקודת התרעננות נחמדה. לאחר מס' ק"מ הליכה נוספים מגיעים להתפצלות שבילים המובילים לעלייה לחרבת חממה- סימון ירוק או אדום. השביל הירוק עולה לחרבת חממה דרך נחל מורן, השביל האדום עולה דרך נחל נריה- שני המסלולים יפים ביותר ושווים בדרגת הקושי (אנחנו בחרנו ללכת דרך נחל מורן). מגיעים לנקודת סיום היום השני. אפשרויות לינה: 1. חרבת חממה (אוהלים), 2. לינה בבית ספר שדה "מירון"- חדרים מסודרים. 3. לינה בשטח בתחום בית ספר שדה "מירון". – בסך הכל כ-18 ק"מ.

יום 3: מחרבת חממה, דרך פסגת הר מירון ונחל עמוד עליון, לינה בעין כובס – בסך הכל כ-18 ק"מ. מומלץ להשכים קום ולהתחיל לצעוד לפני השעות החמות, העלייה למירון תלולה ולא פשוטה. בחניון הפסגה (נמצא מעט לאחר נקודת השיא) ניתן למלא מים ולכן יש אפשרות לעשות את הטיפוס עם כמות מים חלקית בלבד. בנקודת השיא ישנה תצפית מרהיבה ביופייה המשקיפה על איזור הגליל העליון ורמת הגולן. בהמשך לכיוון חניון הפסגה ישנן מרפסות נוספות המשקיפות על אותו נוף מנקודות שונות. המסלול ממשיך בירידה לכיוון נחל עמוד. עם הכניסה לשמורת נחל עמוד המסלול הופך להיות מוצל ומלא בצמחייה, מומלץ לעצור להתרעננות בעין יקים- ללא ספק נקודת העצירה היפה והנעימה ביותר במסלול כולו. המעיין צלול ומוצל, פשוט תענוג. בהמשך המסלול ניתן לטבול גם בבריכת השכווי, אך פחות מומלץ. מבריכת השכווי ממשיכים דרומה עם הסימון השחור כ-2.5 ק"מ עד למפגש עם שביל כחול, שעולה בעלייה תלולה (מאוד) לעין כובס. אפשרויות לינה: 1. לינה בשטח בעין כובס. 2. לינה בצפת (נדרשת הקפצה).

יום 4: מעין כובס, דרך נחל עמוד מרכזי ותחתון, עד לחופי הכנרת – בסך הכל כ-16 ק"מ. חוזרים למסלול דרך אותה עליה שעלינו יום קודם לעין כובס. המסלול מתחיל מנחל עמוד האמצעי, הוא אינו מוצל ברובו וכן מוגדר כמסלול למיטבי לכת. מומלץ להתחיל את ההליכה מוקדם בבוקר על מנת לגמוע מרחק רב ככל האפשר שלא תחת השמש הקופחת. אין נקודות טבילה בדרך ו/או נקודות למילוי מים- יש לקחת זאת בחשבון. בנקודת המפגש עם שביל כחול העולה למצפה הימים, יש לשים לב שהמסלול ממשיך אל עבר הגדה המזרחית של הנחל דרך מטע זיתים. זו נקודה מעט מבלבלת, יש לשים לב לא ללכת בטעות בתוך הערוץ. עם סיום נחל עמוד ויציאה מהשמורה, מגיעים למטעי בננות של חוקוק. בנקודה זו נרד משביל ישראל ונמשיך עם הסימון השחור עד לחוף לא מוכרז של הכנרת. המסלול חוצה את כביש סובב כנרת (מעבר מתחת לכביש) ומגיע אל מול מושב חוקוק.
סיימנו!

המלצות כלליות:
כדאי מאוד להצטייד במקלות הליכה, מקל בעיקר בסחיבת משקלים כבדים.
לינה במקומות מוסדרים ולא בשטח חוסכת סחיבת אוהל ושקשי"ם, אך מייקרת במעט את הטיול.

קישורים רלוונטיים:

קישור לתיאור המסלול באתר "למטייל"
סרטון - ידע בדרכים: מסלול ים אל ים

מכירים קישור מעניין שרלוונטי למסלול? מוזמנים להוסיף!
ניווט עם גוגל-מפות פתח ב Israel Hiking Map פתח באתר עמוד ענן פתח באפליקצית off-road פתח במפת GOVMAP - שטחי אש ושמורות טבע נווט לתחילת המסלול עם google maps נווט לסוף המסלול עם google maps
 • מרחק
  70.5 ק"מ
 • עליה מצטברת
  1836 מ'
 • ירידה מצטברת
  2044 מ'

נתונים כללים

 • איזור
  הגליל העליון
  (מפה מספר 2)
 • משך הטיול
  מספר ימים
 • רמת קושי
  מיטיבי לכת
 • עונה מומלצת
  סתיו|אביב
 • מאפיינים
  מסומן לכל אורכו
  אפשרות כניסה למים
  טיול פריחה
  לא מתאים לכלבים

 • אורך המסלול
  70.5 ק"מ
 • עליה מצטברת
  1836 מ'
 • ירידה מצטברת
  2044 מ'


מסלולי הליכה דומים שיכולים לעניין אותך...

מסלול הליכה דומה 0

מקידר לשדה בר

מסלול מדהים שמשלב את היופי של צפון מדבר יהודה ומנזר המר סבא.

קרא עוד...


מסלול הליכה דומה 1

מקידר למצוקי דרגות

מסלול מדהים שמשלב את היופי של צפון מדבר יהודה, מנזר המר סבא ומצודת הורקניה.

קרא עוד...


מסלול הליכה דומה 2

מפני קדם לעין גדי

אל נחל ערוגות לכל אורכו.

קרא עוד...


מסלול הליכה דומה 3

ממעון לעין גדי 1

מסלול מדהים מההר לים המלח דרך כל מאפייני מדבר יהודה.

קרא עוד...


מסלול הליכה דומה 4

פרס-אשלים

מסלול שמשלב תצפיות יפות, גבים מרעננים ואת הקניון השני הכי ארוך בארץ.

קרא עוד...


מסלול הליכה דומה 5

ממעון לחניון צאלים

מסלול יפיפה היורד מההר אל ים המלח ועובר בנופים מגוונים וגבים מרעננים.

קרא עוד...