מים אל ים

5.0 (3) | 10 תגובות | מאת: שיר ויובל קרנר |
הוסף לרשימה הוספת דירוג הוספת תגובה
מסלול נהדר החוצה את צפונה של מדינת ישראל לרוחב

 • נקודת התחלה
  חוף אכזיב \ עין חרדלית
 • נקודת סיום
  חוף חוקוק
 • אורך המסלול
  70.5 ק"מ
 • צבע
 • אפשרי מהסוף להתחלה
  כן, פחות מומלץ


תיאור המסלול

נקודות עניין במסלול:

נחל כזיב, הרי המירון, נחל עמוד, ים תיכון והכינרת

סיפור דרך:

המלצה כללית: הצטיידו במפת סימון שבילים מס' 2! המפה מיועדת למסלול טיול מים אל ים וכוללת בתוכה הגדלות רלוונטיות, קיטועים וחתכי גובה.


יום 1: תחילת מסלול מחוף אכזיב או מעין חרדלית (כ-7 ק"מ מערבית לחוף אכזיב בהמשך המסלול), דרך נחל כזיב עד למצפה אבירים. אפשרות סטייה מהדרך לתצפית ממבצר המונפורט (עלייה תלולה). בהמשך נחל כזיב עוברים בעין טמיר, מקום מצוין לטבילה ועצירה לאכילה והתרעננות. לאחר 2 ק"מ הליכה נוספים בנחל, תתקלו בפיצול שבילים (סימון שחור) המסמן את תחילתה של העלייה למצפה אבירים (כ-3 ק"מ)- עלייה תלולה ולא פשוטה המסתיימת בכביש הגישה למצפה אבירים– בסך הכל כ-19 ק"מ (כאשר מתחילים את המסלול בחוף אכזיב). המלצה ללינה: משק חפר- מתחם מצויד היטב הכולל מקלחות חמות ושירותים מסודרים (מאוד נקי), מטבח מאובזר, פינת קפה וזולה. ניתן להשכיר במקום אוהל ומזרונים, מה שחוסך את סחיבת הציוד על הגב. בנוסף, בעל המקום נותן אפשרות להשתמש ברכב שלו בתשלום לצורך נסיעה לכפר הסמוך להצטיידות במזון להמשך הדרך. הגעה למקום הלינה: טרם ההגעה לנקודת סוף העלייה תתקלו בשילוט למשק חפר, המוביל עד מתחם הלינה. מחיר הלינה במתחם סמלי ומתאים לכל כיס.

יום 2: מאבירים, דרך גשר אלקוש עד חרבת חממה (נקודת תחילת העלייה להר מירון). ביציאה ממשק חפר (או ממקום לינה סמוך) ישנן 2 אפשרויות להמשך המסלול וחזרה לשביל: 1. סימון שבילים ירוק- הינו הסימון הפורמלי של המסלול המופיע במפה. 2. סימון שבילים צהוב אשר סומן ע"י בעל משק חפר. הסימון מקיף את אבירים ממזרח, הוא קצר יותר ומתחבר בהמשך למסלול הירוק הרשמי של קק"ל (מומלץ). בנקודת המפגש בין המסלול המסומן בצהוב לבין המסומן בירוק חשוב לשים לב ללכת עם המסלול ימינה (מערב-מערב-דרום) על מנת שלא לחזור בטעות לאבירים. בהמשך המסלול תגיעו לגשר אלקוש, בו יש תחנת ריענון של "מנטה", ניתן להצטייד במים אך מבחינת הצטיידות מזון- מומלץ שלא להסתמך על תחנה זו. התחנה הקרובה להצטיידות במזון הינה בחורפיש (יש צורך בהקפצה, לא מרחק הליכה). בהמשך הדרך חולפים על פני עין חותם- מעין בנוי וקטן, נקודת התרעננות נחמדה. לאחר מס' ק"מ הליכה נוספים מגיעים להתפצלות שבילים המובילים לעלייה לחרבת חממה- סימון ירוק או אדום. השביל הירוק עולה לחרבת חממה דרך נחל מורן, השביל האדום עולה דרך נחל נריה- שני המסלולים יפים ביותר ושווים בדרגת הקושי (אנחנו בחרנו ללכת דרך נחל מורן). מגיעים לנקודת סיום היום השני. אפשרויות לינה: 1. חרבת חממה (אוהלים), 2. לינה בבית ספר שדה "מירון"- חדרים מסודרים. 3. לינה בשטח בתחום בית ספר שדה "מירון". – בסך הכל כ-18 ק"מ.

יום 3: מחרבת חממה, דרך פסגת הר מירון ונחל עמוד עליון, לינה בעין כובס – בסך הכל כ-18 ק"מ. מומלץ להשכים קום ולהתחיל לצעוד לפני השעות החמות, העלייה למירון תלולה ולא פשוטה. בחניון הפסגה (נמצא מעט לאחר נקודת השיא) ניתן למלא מים ולכן יש אפשרות לעשות את הטיפוס עם כמות מים חלקית בלבד. בנקודת השיא ישנה תצפית מרהיבה ביופייה המשקיפה על איזור הגליל העליון ורמת הגולן. בהמשך לכיוון חניון הפסגה ישנן מרפסות נוספות המשקיפות על אותו נוף מנקודות שונות. המסלול ממשיך בירידה לכיוון נחל עמוד. עם הכניסה לשמורת נחל עמוד המסלול הופך להיות מוצל ומלא בצמחייה, מומלץ לעצור להתרעננות בעין יקים- ללא ספק נקודת העצירה היפה והנעימה ביותר במסלול כולו. המעיין צלול ומוצל, פשוט תענוג. בהמשך המסלול ניתן לטבול גם בבריכת השכווי, אך פחות מומלץ. מבריכת השכווי ממשיכים דרומה עם הסימון השחור כ-2.5 ק"מ עד למפגש עם שביל כחול, שעולה בעלייה תלולה (מאוד) לעין כובס. אפשרויות לינה: 1. לינה בשטח בעין כובס. 2. לינה בצפת (נדרשת הקפצה).

יום 4: מעין כובס, דרך נחל עמוד מרכזי ותחתון, עד לחופי הכנרת – בסך הכל כ-16 ק"מ. חוזרים למסלול דרך אותה עליה שעלינו יום קודם לעין כובס. המסלול מתחיל מנחל עמוד האמצעי, הוא אינו מוצל ברובו וכן מוגדר כמסלול למיטבי לכת. מומלץ להתחיל את ההליכה מוקדם בבוקר על מנת לגמוע מרחק רב ככל האפשר שלא תחת השמש הקופחת. אין נקודות טבילה בדרך ו/או נקודות למילוי מים- יש לקחת זאת בחשבון. בנקודת המפגש עם שביל כחול העולה למצפה הימים, יש לשים לב שהמסלול ממשיך אל עבר הגדה המזרחית של הנחל דרך מטע זיתים. זו נקודה מעט מבלבלת, יש לשים לב לא ללכת בטעות בתוך הערוץ. עם סיום נחל עמוד ויציאה מהשמורה, מגיעים למטעי בננות של חוקוק. בנקודה זו נרד משביל ישראל ונמשיך עם הסימון השחור עד לחוף לא מוכרז של הכנרת. המסלול חוצה את כביש סובב כנרת (מעבר מתחת לכביש) ומגיע אל מול מושב חוקוק.
סיימנו!

המלצות כלליות:
כדאי מאוד להצטייד במקלות הליכה, מקל בעיקר בסחיבת משקלים כבדים.
לינה במקומות מוסדרים ולא בשטח חוסכת סחיבת אוהל ושקשי"ם, אך מייקרת במעט את הטיול.

קישורים רלוונטיים:

קישור לתיאור המסלול באתר "למטייל"
סרטון - ידע בדרכים: מסלול ים אל ים

מכירים קישור מעניין שרלוונטי למסלול? מוזמנים להוסיף!
פתח באתר Israel Hiking Map פתח באתר עמוד ענן פתח באפליקצית off-road פתח במפת GOVMAP - שטחי אש ושמורות טבע נווט לתחילת המסלול עם google maps נווט לסוף המסלול עם google maps
 • מרחק
  70.5 ק"מ
 • עליה מצטברת
  1836 מ'
 • ירידה מצטברת
  2044 מ'

תגובות למסלול

כמה הערות (וקיצורים) למי שמחפשים לקצר ולהקל (3 ימי הליכה עד גשר עמוד 85)

תומי | 2021-05-03

1. החלק הראשון במטעים מאכזיב עד עין חרדלית, חם, ארוך, ומשעמם. ממש אפשר לוותר.
אנחנו ישנו ואכלנו בפסוטה והיה מעולה. אפשר אולי לבקש איסוף מהצומת ליד מצד אבירים. בכלל היום הראשון במעלה כזיב הוא מקסים ומעולה.
2. הפיל שבחדר הוא ששמורת נחל כזיב חסומה לציבור בין עין זיו לקשר אלקוש. לכן גם עולים לאבירים במקום להמשיך במעלה הנחל. מסלול חלופי יכול להמשיך בנחל לעין זיו עד לפאתי מעלות, ואז למחרת להתחיל מגשר אלקוש.
3. היום השני פחות מרגש. אפשרות אלטרנטיבית היא להיכנס לבית ג׳אן במקום להמשיך לחממה. יש הרבה תנועה בכביש פנימי חורפיש-בית ג׳אן ואפשר לקחת טרמפים עד הפניה (עפר) לעין סרטבה ומוצא נחל כזיב. בכלל בית ג׳אן מקסימה ונעימה. אנחנו ישנו באלג׳רמק 2000 עם נוף מדהים למירון.
4. לרדת ולעלות למירון דרך הר שפנים/הלל, או הכי טוב הקפצה בכביש קצר לראש הר זבד. מקצר את היום השלישי שעתיד להתגלות כחם וארוך מאוד.
5. הדרך במירון מקסימה, וכך גם שמורת נחל עמוד עליון עד עין שכווי. משם שימו לב שהדרך חמה, קשה ומתפתלת על פי תהום. נדרשת זהירות וסבלנות. סביר להקציב 4-5 שעות מעין שכווי עד הגשר (85) והחניון התחתון. וגם 3-4 ליטר לבן אדם. אותנו הזהיר הפקח בשמורת נחל עמוד, וגם נתן בקבוק מים נוסף. מלאך.
6. אפשר לעלות מעין כובס לצפת, אבל החלק בהמשך עד הגשר מאוד דרמטי ומרשים.
7. טרמפים אפשר או מהחניון (מעט אנשים) או לחלופין מהכיכר בצומת קדרים (מפגש 85/65)
סה״כ יופי של טיול בנופים יפהפיים.


אוהבים את המסלול

כריס גולד | 2020-11-21

שלום לכולם, אני ועוד 2 מטיילים מתכננים לצאת למסלול "ים אל ים" בשבוע הראשון של דצמבר.
המלצות? דיס-המלצות? כל המלצה/עצה תתקבל בברכה. (עשינו כבר את המסלול הזה בעבר בתחילת אביב). הפעם רוצים לבצע אותו בתחילת החורף. מה כדאי? מה לא כדאי בכלל? האם בכלל כדאי בתקופה הזאת?


חצי מים לים

Moriah | 2019-04-12

שלום,
אנחנו משפחה עם ילדים קטנים וחשבנו לעשות את המסלול בשני חלקים.
בחלק הראשון חשבנו על:
ים - מנות
מנות- אבירים
אבירים- גשר אלקוש. (בפעם אחרת להשלים מגשר אלקוש לכנרת).
השאלה - האם יש שביל טוב מהנחל למנות?
ניסינו למצוא מקום לישון בעבדון - ואין אז חשבתי על מנות כתחליף.


מצב המים בתקופה זו

אב | 2019-04-05

משהו יודע מה מצב המים עכשיו בנחל כזיב ועמוד והאם יש הרבה בוץ
והאם מזג אויר מתאים לצאת בשבוע הבא?
תודה!


הגעה לגשר אלקוש

צוות נאקב | 2019-04-02

שלום אודי,
לא ניתן להמשיך בתוך נחל כזיב בקטע שבין עין זיו לגשר אלקוש. חייבים לעלות לכיוון אבירים ושם מהשביל גישה לאבירים ישנו שביל (שבעבר לא היה קיים) על הגדה הצפונית של הכזיב שמגיע עד לגשר אלקוש.


3 ימים

אודי | 2019-04-01

תאור המסלול מצוין.
מבקש המלצתכם ליום הראשון בטיול שמתוכנן ל3 ימים,
אנחנו מתכוונים להתחיל בעין חרדלית. האם יש מסלול ישירות בנחל כזיב לגשר אלקוש?
או שעדיף לעלות לאבירים ולהמשיך בשביל הצהוב עד לגשר ?
תודה!


האם המרחק שציינת מדוייק?

שי רגב | 2019-03-20

עשיתי מספר פעמים את החישוב (כולל כניסה ויציאה לחורפיש), אך ללא התחשבות בהפרשי גובה ויצא לי 65.5 ק"מ, לעומת 70.5 שאתם מציינים...
מה מידת הדיוק של המספר שציינתם? על מה מסתמך?


הערכת זמנים

שי רגב | 2019-03-20

המון תודה!
נשמע מבעס (לוותר על קטע יפה). אז אם אפשר להוסיף מספר שאלות:
1. הערכת זמן הליכה מתחילת המסלול עד לחורפיש (בתוואי "היפה" והרגיל)?
2. הערכת זמן מתחילת המסלול עד לנקודת מפגש עם כביש 89?
3. הערכת זמן הליכה מחורפיש לנחל עמוד (מערת שכווי)?
4. נקודות הצטיידות אפשריות למים ואוכל, אחרי חורפיש? (כולל חורפיש)


אכזיב - חורפיש

צוות נאקב | 2019-03-19

הי שי,
נשמע שזה אפשרי רק קח בחשבון שזה יוצר יום מאוד ארוך ביום הראשון. צריך לצאת מאוד מוקדם כדי להספיק.
בנוסף באפשרות שהצעת מדלגים על קטע די יפה של נחל כזיב עליון.


אכזיב-חורפיש

שי רגב | 2019-03-18

מה דעתכם: האם יש אפשרות ללכת רצוף, ביום אחד, מפארק אכזיב לחורפיש (לינה בחורפיש)? על פניו, צריך לנטוש את ערוץ נחל כזיב מצפון לכביש 89, להמשיך לחורפיש ולמחרת לרדת לכזיב דרך נחל חירם)...

הוסף תגובה

נתונים כללים

 • איזור
  הגליל העליון
  (מפה מספר 2)
 • משך הטיול
  מספר ימים
 • רמת קושי
  מיטיבי לכת
 • עונה מומלצת
  סתיו|אביב
 • מאפיינים
  מסומן לכל אורכו
  אפשרות כניסה למים
  טיול פריחה
  לא מתאים לכלבים

 • אורך המסלול
  70.5 ק"מ
 • עליה מצטברת
  1836 מ'
 • ירידה מצטברת
  2044 מ'


מסלולי הליכה דומים שיכולים לעניין אותך...

מסלול הליכה דומה 0

מקידר לשדה בר

מסלול מדהים שמשלב את היופי של צפון מדבר יהודה ומנזר המר סבא.

קרא עוד...


מסלול הליכה דומה 1

מקידר למצוקי דרגות

מסלול מדהים שמשלב את היופי של צפון מדבר יהודה, מנזר המר סבא ומצודת הורקניה.

קרא עוד...


מסלול הליכה דומה 2

מפני קדם לעין גדי

אל נחל ערוגות לכל אורכו.

קרא עוד...


מסלול הליכה דומה 3

ממעון לעין גדי 1

מסלול מדהים מההר לים המלח דרך כל מאפייני מדבר יהודה.

קרא עוד...


מסלול הליכה דומה 4

פרס-אשלים

מסלול שמשלב תצפיות יפות, גבים מרעננים ואת הקניון השני הכי ארוך בארץ.

קרא עוד...


מסלול הליכה דומה 5

ממעון לחניון צאלים

מסלול יפיפה היורד מההר אל ים המלח ועובר בנופים מגוונים וגבים מרעננים.

קרא עוד...